Amerika’da Çalışma

Amerika’da Çalışma

Amerika Birleşik Devletleri iş olanakları bakımından nasıl bir ülkedir?

Amerika Birleşik Devletleri ekonomik yönden dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi durumundadır. Üretim ve tüketimin üst düzeyde olması ABD’ yi iş olanakları bakımından zengin bir ülke konumuna getirmektedir. Çalıştığınız iş alanında çalışan çok fazla Amerikalı yoksa ihtiyacı karşılamak için şirketler bu açığı yabancı uyruklu insanlarla kapatmak isteyebilir. Her yıl değişik ülkelerden gelen birçok göçmen Amerika’ daki sınırsız iş imkanlarından faydalanmaya çalışmaktadır.

ABD’ de çalışabilmek için çalışma izni gerekir mi?

ABD’de işverenler tüm çalışanlarının çalışma izinlerinin olup olmadığını kontrol etmek zorundadırlar. ABD vatandaşı ya da Green Card sahibi değilseniz, ABD’de çalışabildiğinizi kanıtlamak için “Employment Authorization Document” (EAD) yani Çalışma İzni’ne başvurmanız gerekebilir. Eğer ABD’de çalışma izniniz ya da Green Card’ ınız yoksa size iş sağlayacak firma sizin adınıza geçici H-1 çalışma vizesine müracaat etmek durumunda kalacaktır.

Amerika’ da nasıl iş bulurum?

ABD’ de iş bulmanın en kolay yolları; Internetteki ilgili sitelerde veya gazetelerdeki iş ilanlarına bakmak ve geçici iş bulma ajanslarına başvurmaktır.

Internet yoluyla iş bulmak nasıl oluyor?

Birçok firma, sadece web sitelerindeki online iş başvurusu bölümlerine gelen başvuruları kabul etmektedir. Kendinize ait kariyer bilgilerinizi bıraktıktan sonra sizinle ilgilenen firmaların cevabını bekleyiniz.

Gazete ilanı ile nasıl iş bulurum?

ABD’de yerleşeceğiniz ya da oturduğunuz yer belli ise kendi şehrinizin gazetesinde çıkan iş ilanlarından iş aramanız tavsiye edilir. Büyük gazetelerin birçoğunda özellikle Pazar günleri çıkan iş ilanlarından iş bulmanız mümkündür. Bunun yanı sıra, bu gazetelerinin birçoğunun internet sayfalarında arama yapabileceğiniz iş arama bölümleri mevcuttur.

Geçici iş bulma ajansları ile iş bulabilir miyim?

ABD’ye ilk gittiğinizde, yeni bir kariyere ilk adım attığınızda veya mezun olup yeni iş imkanları araştırdığınızda bir Geçici İş Bulma Ajansı ile şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Şirketler geçici bir şekilde personel sıkıntısı çektiklerinde bu ajanslara başvurur. Ajans istenen nitelikte insanlar belirleyip işe sokar. Bu geçiçi çalışanlar firma görevlisi olarak çalışmalarına rağmen o şirketin bünyesinde yer almamaktadır. Bu geçici görevler 1 gün kadar kısa olabilir, bazı durumlarda geçici olarak başlayanlar çalıştıkları şirkette işe alınır ve orada kariyer sahibi olur.

Amerika’ da Eğitim, Yaşama ve Çalışma Fırsatını Kaçırmayın…!

ABD’ deki iş hayatının özellikleri nelerdir?

ABD’ deki iş hayatının özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Dinamik bir ekonomisi ve sosyal yaşamı olan ABD’nin işgücü piyasasındaki en önemli kıstas rekabettir. Rekabetçilik ve sürekli olarak kendini geliştirmek sizden beklenen en önemli özelliklerdir.
  • ABD iş hayatında gençlik ve dinamiklik önem verilen değerlerdir. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde yükselmek mümkündür.
  • Her ne kadar özel hayatlarında rahat tavırlar sergileseler de ABD’lilerin iş ahlakları oldukça gelişmiştir.
  • ABD’liler çok çalışır ve az tatil yaparlar ve gerekli gördüklerinde de hafta sonu tatillerinden bile fedakârlık ederler. Sizden de bunu beklerler.
  • ABD’de çalışan ücretleri diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırırsak yüksektir. Özelikle mesai ödemeleri gibi yan ödemelerin çokluğu bu farkı yaratmaktadır. Ücretlendirme konusundaki kanuni düzenlemeler eyaletten eyalete göre değişmektedir.
  • ABD iş kanunları din, ırk, yaş, cinsiyet üzerinden yapılan ayrımcılığı kesinlikle yasaklamıştır.
  • İşten çıkarmalarda işverenin işçiye belli bir süre öncesinden iş akdine son vereceğini bildirmesinden başka bir sorumluluğu yoktur. Bu süre federal yasalara göre 60 gündür.
  • ABD’de yeni gelişen bir diğer kavram ise evde çalışmadır. Bugün Amerikalı pek çok çalışan evinden hiç çıkmadan ve ofise uğramadan çalışmaktadır. İşverenler için de büyük maliyet tasarruflarına yol açan bu çalışma şekli giderek yaygınlaşmaktadır.
  • Green Card sahibi olmanın Amerika’ da çalışmada sağladığı avantajlar nelerdir?

Green Card sahibi olmak ABD’ de ömür boyu oturma ve çalışma hakkı verir. Green Card ile Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası) alma hakkını elde etmiş olursunuz ve bu hak ile;

ABD sınırları içinde hem devlet hem de özel sektör kuruluşlarında çalışma imkanını elde etmiş olursunuz.

Mesleğiniz ile ilgili veya baska bir iş dalında çalişabilir, isterseniz kendi işinizi kurabilirsiniz.

Ayrıca, Green Card sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük çocukları da otomatik olarak aynı haklara sahip olurlar.