GreenCard Hakkında

GreenCard Çekilişi Nedir?


GreenCard Hakkında

GreenCard Hakkında sayfa güncelleme tarihi : Şubat 2016

 

Aynı zamanda  Yeşil Kart olarak da bilinen Green Card,   Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmayan kişilerin ve varsa eş ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına, Amerika’da ömür boyu oturma ve çalışma iznini veren resmi bir belgedir.

 

Green Card’ın resmi adı Amerika’da Form I-551Permanent Resident Card olarak adlandırılır. Belge ile kişinin göçmenlik statüsü Daimi Oturma İzni olarak tanımlanmaktadır. GreenCard mevcut bulunduğunu ülkenin vatandaşlığına bir etki yaratmaz.  Türk vatandaşlığınız devam edecek ama aynı zamanda, Amerikan vatandaşlık haklarından oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD Pasaportu almak hariç bir çoğuna sahip olacaksınız.

 

Green Card ile oturma izniniz haricinde, her türlü kamu ya da özel sektörde çalışma hakkına sahip olacaksınız. Bu haklarınız daimidir. Green Card ile dilediğiniz ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat edebilirsiniz. Green Card sahibi olarak ayrıca kendi şirketini kurma hakkına da sahipsiniz. Eğitimine devam etmek istiyorsanız da  devlet ve özel okullardan burslu olarak okuyabilir veya indirimli okuma fırsatları yakalarsınız.

 


Green Card sahibi iseniz 5 yıl sonra ülkenizin vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabileceğini biliyor muydunuz?


 

Green Card Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri, göç alan bir ülkedir. Mevcut göç politikaları doğrultusunca, son beş yıl içerisinde Amerika’ya 50000’den az göç veren ülkelerden gelen insanları sayısını artırmak ve Amerikan kültürünün bir parçası olan, kültür ve nufus çeşitliliğini artırmak amacıyla GreenCard çekilişini 1995 yılından bu yana düzenlemektedir.

 

GreenCard - Kalıcı Oturma İzini BelgesiGreenCard çekilişinde,  ABD’ye son 5 sene içinde 50bin ve üzeri göç veren ülker haricinde katılım kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti göç rakamlarında bu rakamın altında olduğu için vatandaşları bu çekilişe katılabilirler. Çekilişle her yıl 55000 arası kişiye Green Card verilmektedir.

 

GreenCard başvurusunun kabul edilmediği ülker Bangladeş, Brazilya, Kanada, Çin, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator,El Salvador, Haiti, Hindistan, Jamaika, Meksika, Nijerya, Pakistan, Peru, Filipin, Kuzey Kore, İngiltere’dir.

 

GreenCard çekilişi Amerikan Göçmenlik Bürosu (INS) tarafından düzenlenmektedir. GreenCard hakkında çekiliş sonuçları, kazananların adreslerine posta ile gönderilir. Çekiliş bilgisayar ortamında rastgele olarak yapılır. Çekilişteki şansı o ülke için ayrılan kota ve başvuran sayısı belirler. Aynı ülkeden katılanların şansları farklılık göstermez.

 

GreenCard Hakkında – Rakamlarla Green Card Çekilişi

 

  • 2013  (DV-2015) GreenCard Çekilişine 14.5 milyon başvuru gerçeklemiştir.
  • 2008 (DV-2010) GreenCard Çekilişine 13.6 milyon başvuru gerçekleşmiştir
  • 2007 (DV-2009) GreenCard Çekilişine 9.1 milyon başvuru gerçekleşmiştir

 

2013 verilerine göre dünya genelindeki istatistiklere göre, geçersiz başvurularında katıldığı bir başarı oranı hesabında, Green Card kazanma şansınız %0,34 ( binde 3,4 ) olasılığındadır. Aslında bu başarı oranı bilinçsizce yapılan başvurulardan kaynaklanmaktadır. Doğru kontrolle yapıldığında doğru başvuru yapanlar arasında olacağınız için şansınızı 10 katına çıkarmanız olasıdır. Sitemiz üzerinden yapılan başvurularda YesilKart724.com’un  %3-4’ler başarı oranına ulaşmaktadır.

 

GreenCard Çekilişin Katılmak İçin

En az lise mezunu olmanız eğer lise mezuniyetiniz yok ise son beş yıl içinde en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmanız gerekmektedir. Çekilişe katılmak için çekilişin özel katılım başvuru  formunu doldurmanız gerekir.

 

Amerikan Hükümeti her yıl ortalama 3,5 milyon adet Green Card başvurusunun başvuru esnasında yapılan hatalardan dolayı elendiği konusunda dikkat çekmektedir. Başvuru formunda yapmış olduğunuz en ufak bir hata başvurunuzun geçersiz olmasına neden olacaktır.

 

yesilkart724.com ile GreenCard Hakkında profesyonel destek olarak
hatasız bir Green Card başvuru gerçekleştin.

hemen-basvur