AMERİKA GREEN CARD BAŞVURULARI 4 EKİM’DE BAŞLIYOR!

AMERİKA GREEN CARD BAŞVURULARI 4 EKİM’DE BAŞLIYOR!

AMERİKA GREEN CARD BAŞVURULARI 4 EKİM’DE BAŞLIYOR!

 

Her yıl Amerika’da yaşam hayali ile milyonlarca kişinin katıldığı Green Card Çekilişi başvuruları 4 Ekim Salı günü başlıyor.

Dünyada milyonlarca insanın hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ömürboyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenlerin katıldığı Green Card-Yeşil Kart Çekilişi başvuruları 4 Ekim Salı günü başlıyor. Green Card Çekilişi başvuruları 7 Kasım Cumartesi gününe kadar devam edecek.

ABD Hükümeti, Amerikan nüfus ve kültürünü çeşitlendirmek amacı ile her yıl çekilişle 50.000 ile 55.000 arasında kişiye Green Card veriyor. Her sene yüzbinlerce Türk vatandaşının da katıldığı çekiliş sonuçları 2017 yılı Mayıs ayının ilk haftasında açıklanacak.

 

Green-Card-Statue-of-libertyABD’de yeni bir yaşam hayali ile yapılan başvurularda dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Türkiye’de her sene binlerce kişi başvuru sürecinde kötü niyetli bazı aracı şirketler tarafından dolandırılıyor.

2005 yılından bu yana green card başvurusu ve göçmenlik konularında hizmet veren GreenCard724.com Yöneticisi Ozan Şirin, çekiliş katılımcılarının başvuru sürecinde çok dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kötü niyetli bazı kurumlar katılımcıların bilgisizliğinden yararlanarak her sene binlerce çekiliş katılımcısını dolandırdığını belirten Ozan Şirin başvuru süreci konusunda bilgi verdi. “ABD Hükümeti’nin 2003 yılından bu yana Green Card başvurularını sadece internet üzerinden alıyor. Ancak, ABD Hükümeti’nin başvuru sitesinin yılın sadece bir aylık döneminde açık olması, formların İngilizce ve karmaşık olması, tüm başvuru bilgi ve fotoğrafların bir kere de sisteme giriş yapılmasının gerektirmesi ve hiçbir destek biriminin olmaması nedeni ile Amerikan Hükümetinin verdiği istatistiki verilere göre her yıl ortalama 9-10 milyon Green Card başvurusu; başvuru esnasında yapılan hatalardan ve bilgi eksikliğinden dolayı işleme bile alınmadan eleniyor.” Diyen Ozan Şirin, posta veya kargo yolu ile gelen basılı formlarla green card başvurusu yapılmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

 

Ozan Şirin katılımcılar için en önemli  bilginin teyit numarası olduğunu belirten Şirin “Yapılan başvuruların sonunda mutlaka katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number) alınmalıdır.  Sonuçlar sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi Sitesi’nden bu numara ile öğrenilebilir, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir.” Dedi.

 

GreenCard724.com Yöneticisi Ozan Şirin, güvenilir bir green card başvurusu yapılması konusunda aşağıdaki hususların gözönünde bulundurmanızı tavsiye ediyor:

  • Green Card başvuruları, 2003 yılından beri sadece elektronik ortamda kabul edilmekte, posta ve benzeri yollarla başvuru yapılması mümkün değildir.
  • Green Card başvurusu resmi evrakları diye bir şey yoktur! Bazı kurumlar tarafından adresinize green card evrağı adı altında kağıt parçaları gönderilmeye çalışılabilir. Kesinlikle kabul etmeyiniz! Sadece paranızı ve zamanınızı kaybedersiniz! 2003 yılından itibaren Green Card başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilmekte ve hiçbir şekilde kağıt bir form bulunmamaktadır.
  • Green Card çekilişine katılmak için ingilizce bilmeniz, sağlık kontrolünden geçmeniz ya da check-up yaptırmanız gerekmez. Bazı aracı kurumlar size bu hizmetleri green card başvurusu yapanlar için zorunlu diye satmaya kalkabilir. Green Card başvurusu için kesinlikle ingilizce bilgisi, sağlık kontrolü ya da check-up zorunluluğu yoktur.
  • TC Kimlik numarası Green Card başvurusu için gerekli değildir. Formlarda böyle bir bilgi sizden istenirse kesinlikle vermeyiniz. TC Kimlik numaranız daha sonra size borç çıkartılması gibi kötü niyetler için kullanılabilir.
  • Green Card başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra Teyit Numaranız(Confirmation Number)’ınızı mutlaka bir kenara not edin, eğer bir aracı kurumdan başvurunuzu yaptıysanız hemen aracı kurumunuzdan Teyit Numaranızı isteyiniz ve bunun için kesinlikle bir ücret ödemeyiniz. Teyit numaranız sizin başvuru yaptığınızın dönemde Ekim-Kasım aylarında size verilmelidir.
  • Teyit Numaranız toplamda 16 karakterden oluşur ve örneğin bu dönemde başvuru yapacağınız Green Card çekilişi’nin ismi  DV2017’dir. DV2018 çekilişine katılanların teyit numaraları 2018 ile başlar. Örnek teyit numarası “201818FDP3D1I586” şeklindedir. Eğer başvuru yaptığınız aracı kurum size teyit numaranızı(teyit mesajı onay kodunuzu) vermiyorsa bir daha o kurumdan başvuru yapmamanızı tavsiye ediyoruz, çünkü teyit numaranız(Confirmation number) olmadan hiçbir zaman başvurunuzun yapıldığından emin olamazsınız ve kazanıp kazanamadığınızı öğrenemezsiniz!

 

GreenCard724.com Yöneticisi Ozan Şirin, “Bu tarzda durumlar müşterilerimiz tarafından bize ulaştırıldığında, bu bilgileri ABD İstanbul Konsolosluğu Sahtekarlığı Önleme Birimi (Fraud Prevention Unit) ile de paylaşıyoruz. Benzer durumları yaşayanlar olursa GreenCard724.comMüşteri Hizmetleri’ne yaşadıkları durumu bildirebilirler” dedi.

 

Ozan Şirin “GreenCard724.com olarak sosyal sorumluluk gereği, Green Card Çekilişi katılımcılarının doğru bilgiye ulaşabilmeleri, bir mağduriyete uğramadan sağlıklı ve güvenilir bir şekilde green card başvurularını gerçekleştirebilmeleri için, hem sitemizde hem de basında bilgimizi ve tecrübemizi sürekli paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Green Card hakkında

Green Card, Amerikan Kongresi’nin 1990 yılında aldığı bir kararla yürürlüğe girmiş resmi bir program olup her yıl ABD Hükümeti tarafından düzenlenmektedir. Green Card , ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eşleri ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu oturma, çalışma ve okuma imkanı vermektedir.