YÜZBİNLER GREEN CARD SONUÇLARI HEYECANINDA

Her yıl ABD hayali ile GreenCard başvurusu yapan yüzbinlerce Türk vatandaşı 3 Mayıs tarihinde açıklanacak olan Green Card sonuçlarını heyecanla bekliyor. ABD’de yeni bir hayat hayali ile yapılan başvurular için uzmanlar uyarıyor.

OzanSirinNew

Dünyada milyonlarca insanın hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ömürboyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenlerin katıldığı Green Card-Yeşil Kart Çekilişi Sonuçları 3 Mayıs Salı günü açıklanıyor.

 

Her sene binlerce kişi gerek başvuru sürecinde gerekse çekilişi kazandıktan sonraki hazırlık sürecinde kötü niyetli bazı aracı şirketler tarafından dolandırılıyor.

 

Green Card Çekilişi başvurusu ve kazananlara danışmanlık konularında 10 yıldan fazla süredir hizmet yapan yesilkart724.com şirketinin sahibi Ozan Şirin güvenilmeyen kanallardan gelen telefonlara, posta ücretlerine, uçak bileti alım taahhütlerine karşı insanları uyarıyor.

 

“Çekiliş sonuçlarının açıklanmasına günler kala bu işin dolandırıcıları da halkımızı mağdur ediyor. Öncelikle bilinmesi gereken ilk şey hiçbir şekilde posta yolu ile bir gönderim yapılmadığıdır. Sonuçlar katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number) kullanılarak sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi sitesi’nden (https://www.dvlottery.state.gov/ESC/) green card sonucunu öğrenilebiliyor, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir. Telefonla ve e-posta ile kazandığınız konusunda size bildirimler yapılabilir, bu bildirimleri dikkate almayınız.” Diyor. Ozan Şirin, Konsolosluktan aradığı söyleyenlere, ABD konsolosluklarından ya da Göçmenlik Dairesi’nden gönderilmiş gibi açıklamalar ve e-postalara karşı da halkı uyarıyor.

 

Çekilişi kazanan talihlilerini form doldurma, evrak hazırlığı ve mülakat aşamalarından oluşan 9-18 aylık bir süreç bekliyor.

 

Green Card çekilişini tüm dünyadan her sene 84bin talihli kazanıyor. Bu rakam evli ve çocuklu olan talihlilerin aileleri ile birlikte 250-300 bin kişiye ulaşıyor. Ülkemizden de yüzbinlerce kişinin gelecek hayallerine ışık tutan green card çekilişi talihlilerinin dikkat etmesi gereken bazı önemli konular bulunuyor.

 

 

2005 yılından bu yana hizmet veren YesilKart724.com Yöneticisi Ozan Şirin, Türkiye’den her sene yüzbinlerce kişinin Amerika’da yaşamak, çalışmak ve eğitim almak için Green Card çekilişine katıldığını ve çekilişi kazanan talihlilerden her sene ortalama sadece %20’sinin bu süreci başarıyla tamamlayıp green card sahibi olabildiğini belirtti. Bu süreçte yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi veren Şirin, “Bu süreci başarıyla tamamlayamayan talihliler, hatalı ve eksik form doldurma, yanlış bilgilendirilme ve mülakat öncesi yeterli hazırlık yapılmaması gibi sebepler yüzünden görüşme sırasında elenerek green card alma haklarını kaybediyorlar. Biz YesilKart724.com olarak Green Card çekilişini kazananlara bu süreçte yüzde 100 Green Card alma garantisi veriyoruz. Danışmanlık hizmetimiz formların doldurulmasından Amerika’da green cardların teslim alınmasına kadar olan tüm süreci kapsıyor” dedi.

 

YesilKart724.com Yöneticisi Ozan Şirin, çekilişe katılımcılarının süreçte çok dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kötü niyetli bazı kurumlar katılımcıların bilgisizliğinden yararlanarak her sene binlerce çekiliş katılımcısını dolandırarak paralarını almaktadır.

 

Green-Card-Statue-of-liberty

 

 

Güvenilir bir green card başvurusu yapmak için aşağıdaki hususları gözönünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz:

  •  Green Card başvuruları, 2003 yılından beri sadece elektronik ortamda kabul edilmekte, posta ve benzeri yollarla başvuru yapılması mümkün değildir.

 

  • Green Card başvurusu resmi evrakları diye bir şey yoktur! Bazı kurumlar tarafından adresinize green card evrağı adı altında kağıt parçaları gönderilmeye çalışılabilir. Kesinlikle kabul etmeyiniz! Sadece paranızı ve zamanınızı kaybedersiniz! 2003 yılından itibaren Green Card başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilmekte ve hiçbir şekilde kağıt bir form bulunmamaktadır.

 

  • Green Card çekilişine katılmak için ingilizce bilmeniz, sağlık kontrolünden geçmeniz ya da check-up yaptırmanız gerekmez. Bazı aracı kurumlar size bu hizmetleri green card başvurusu yapanlar için zorunlu diye satmaya kalkabilir. Green Card başvurusu için kesinlikle ingilizce bilgisi, sağlık kontrolü ya da check-up zorunluluğu yoktur.

 

  • TC Kimlik numarası Green Card başvurusu için gerekli değildir. Formlarda böyle bir bilgi sizden istenirse kesinlikle vermeyiniz. TC Kimlik numaranız daha sonra size borç çıkartılması gibi kötü niyetler için kullanılabilir.

 

  • Green Card başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra Teyit Numaranız(Confirmation Number)’ınızı mutlaka bir kenara not edin, eğer bir aracı kurumdan başvurunuzu yaptıysanız hemen aracı kurumunuzdan Teyit Numaranızı isteyiniz ve bunun için kesinlikle bir ücret ödemeyiniz. Teyit numaranız sizin başvuru yaptığınızın dönemde Ekim-Kasım aylarında size verilmiş olmalıydı.

 

  • Teyit Numaranız toplamda 16 karakterden oluşur ve örneğin 2015 Kasım ayından önce DV2017 çekilişine katılanların teyit numaraları 2017 ile başlar. Örnek teyit numarası “201718FDP3D1I586” şeklindedir. Eğer başvuru yaptığınız aracı kurum size teyit numaranızı(teyit mesajı onay kodunuzu) vermiyorsa bir daha o kurumdan başvuru yapmamanızı tavsiye ediyoruz, çünkü teyit numaranız(Confirmation number) olmadan hiçbir zaman başvurunuzun yapıldığından emin olamazsınız ve kazanıp kazanamadığınızı öğrenemezsiniz!

 

  • YesilKart724.com Yöneticisi Ozan Şirin, “Bu tarzda durumlar müşterilerimiz tarafından bize ulaştırıldığında, bu bilgileri ABD İstanbul Konsolosluğu Sahtekarlığı Önleme Birimi(Fraud Prevention Unit) ile de paylaşıyoruz. Benzer durumları yaşayanlar olursa GreenCard724.com Müşteri Hizmetleri’ne yaşadıkları durumu bildirebilirler” dedi.

 

“YesilKart724.com olarak sosyal sorumluluk gereği, Green Card Çekilişi katılımcılarının doğru bilgiye ulaşabilmeleri, bir mağduriyete uğramadan sağlıklı ve güvenilir bir şekilde green card başvurularını gerçekleştirebilmeleri için, hem sitemizde hem de basında bilgimizi ve tecrübemizi sürekli paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Çekilişte kazanıp kazanamadığınızı nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda bilgi almak için…